باز هم نقص سیستم ها باعث سوء استفاده در سیستم بانکی شد

افشای اختلاس 3000 میلیارد تومانی در سیستم بانکی کشور بحث روز محافل اقتصادی، مالی و بانکی کشور است. حجم اختلاس به حدی بالاست که همه بخش های درگیر در آن سعی در فرار از مسئولیت خود درآن برمی آیند. ماجرای اختلاس از سال 1386 شروع می شود و با شیب آن تند در سال 1389 به رقم 800 میلیارد تومان و تا مرداد 1390 به حدود 2800 میلیارد تومان رسیده است با تلخیصی از گزارش مفصل روزنامه کیهان به پروسه زیر برخورد می نمائیم.

 

ماجرا از این قرار است که فردی به نام «امیر منصور الف.خ» مشهور به «امیر منصور آریا» با تبانی و نفوذ به شعبه بانک صادرات در محل کارخانه فولاد، اقدام به صدور LCهای (اعتبار اسنادی ریالی داخلی) جعلی به مبالغ ده ها میلیارد تومان می کرده است و بدون آنکه وجه LCهای مذکور را به بانک بپردازد، آن ها را دریافت و به بانک های دولتی و خصوصی دیگر داخلی به قیمتی پایین تر از قیمت رسمی LC می فروخته است. از آنجا که این LCها در سامانه اطلاعاتی بانک صادرات ثبت نمی شد، خریداران LC با استعلام از همان شعبه صادرکننده اقدام به خرید LC می کردند و در نهایت مبالغ LCهای مذکور به بیش از 2 میلیارد و 700 میلیون دلار یا معادل سه هزار میلیارد تومان می رسد. این اقدام «الف.خ» عاقبت پس از یک اشتباه، توسط بانک صادرات کشف و به نهادهای نظارتی گزارش می شود تا بزرگترین پرونده اختلاس کشور رقم بخورد.

بانک صادرات ایران و سایر بانکهای کشور ، سرمایه بالایی را صرف خرید املاک برای شعب خود و سرمایه گذاری اندکی برای سیستم های اطلاعاتی و انلاین خود به جهت انجام بهتر و سریعتر کار و انجام رقابت در سرویس دهی به مشتریان خود به عمل می آورند اما از سرمایه گذاری در سایر سرویس هایی که اطلاعات خدمات ارائه شده به یک مشتری را در کل سیستم یک بانک و در تمامی سیستم بانکی ثبت و پیگیری نمایند خودداری و یا اولویتی در انجام آن ندارند و باعث سوء استفاده های کلان و آسیب به سرمایه سپرده گذاران در سیستم بانکی می شود ( جهت اطلاع سرمایه ثبت شده بانک صادرات 168 میلیارد تومان است )

نبود سیستم های اطلاعاتی کارآمد بزرگترین عامل در ضعف کنترلهای داخلی سیستم بانکی کشور است.

شما اینجا هستید: خانه اخبار اخبار حسابداری، مالی و اقتصادی باز هم نقص سیستم ها باعث سوء استفاده در سیستم بانکی شد